تشخیص حریق از طریق دوربین مداربسته (Video Smoke Detection) – بخش اول

تشخیص حریق از طریق دوربین مداربسته (Video Smoke Detection) - بخش اول

امروزه برخی دوربین های مداربسته نیز با تکنیک‌هایی که در ساخت آن‌ها به کار گرفته شده است، امکان تشخیص حریق را فراهم آورده‌اند. در این مطلب به این امر می‌پردازیم.

تشخیص حریق از طریق دوربین مداربسته (Video Smoke Detection)

متخصصین ایمنی از حریق دائماً به دنبال راه‌هایی برای اطلاع سریع از حریق احتمالی هستند. در دنیای ایده‌آل، این امکان وجود دارد که بتوان صدها سنسور آشکارساز دود را در سقف، بالا یا اطراف اقلام تحت تهدید قرار داد. مطمئناً این کار باعث کشف سریع حریق احتمالی می‌شود که می‌تواند حتی در مناطق وسیع و یا مکان‌هایی که جریان هوای بالایی وجود دارد، صرفه‌جویی در زمان را باعث شود. اما چنین راه‌حلی از نظر عملی و اقتصادی قابل اجرا نیست.

سیستم‌های آشکارساز ویدئویی دود VSD محصول شرکت D-Tec (البته دیگر کمپانی‌ها نیز این فناوری را دارند که علاوه بر دود، حرارت و شعله را نیز تشخیص می‌دهند، لیکن هنوز استاندارد مورد گواهی برای آنها تدوین نشده است) با هدف پایان دادن به بسیاری از مشکلات مربوط به آشکارسازی دود تهیه و عرضه شده‌اند. این محصول با ارائه راه‌حل مناسب برای معضلات حل نشده آشکارسازی حریق و با امکان استفاده در فضاهای داخلی و خارجی، تحولی اساسی در صنعت آشکارسازی حریق به شمار می‌رود.

اساس کار آشکارسازی ویدئویی دود، تجزیه و تحلیل رایانه‌ای تصاویر ویدئویی است که به وسیله جدیدترین دوربین های CCTV استاندارد تهیه شده‌اند. VSD بطور خودکار الگوهای به خصوصی از حرکت دود را شناسایی و در کوتاه‌ترین زمان ممکن، اپراتور سیستم را مطلع می‌سازد. به این ترتیب امکان عکس‌العمل سریع، در موارد وقوع احتمالی حریق به وجود می‌آید و درنتیجه در محوطه‌های بزرگ یا جایی که جریان هوای زیادی وجود دارد، صرفه‌جویی زیادی در زمان کشف آتش می‌شود. این سیستم به عنوان تکنولوژی‌ای برتر در زمینه حفاظت از حریق اماکن و تأسیسات خاص از جمله: اتاق توربین نیروگاه‌ها، ساختمان‌های تاریخی، تونل‌های جاده‌ای، انبار راه‌آهن، انبارهای روباز حساس، مراکز خرید، آشیانه هواپیما و بسیاری دیگر شناخته شده است.

 

آشکارسازی ویدئویی دود و آتش، چگونه کار می‌کند؟

آشکارسازی دود و آتش عموماً از طریق الگوریتم نرم افزاری انجام می‌گیرد که بر روی پردازنده سیگنال دیداری (ViSP) اجرا می‌شود. این پردازنده، موتورهای پردازش موازی را بر روی سخت‌افزار پیاده‌سازی می‌کند. تصاویر ویدئویی، بطور هم‌زمان و با استفاده از تکنیک‌های پردازش دیجیتال تصویر، مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرند. به کمک این تکنیک‌ها امکان آشکارسازی دود و آتش با درجه بالایی از اطمینان امکان‌پذیر می‌گردد. تصاویر ویدئویی دائماً با هدف یافتن تغییرات مونیتور می‌شوند و با جبران سازی نویز و اطلاعات مربوط به نمای دوربین، آلارم‌های خطا در طول زمان حذف می‌شود.

می‌توان تصویر دیده شده به وسیله دوربین را به زون‌های مختلف تقسیم کرد. هر زون دارای مجموع های از پارامترها است که به کمک آنها می‌توان الگوریتم آشکارسازی را بطور کامل کنترل کرد. هر یک از این پارامترها برای هر زون، بطور مجزا تنظیم می‌شوند تا بتوان آنها را برای گستره وسیعی از کاربردها آماده کرد. همچنین می‌توان در جهت ارتقاء فرایند آشکارسازی، اطلاعات چندین دوربین را با هم ترکیب کرد.

محاسبات متعدد هندسی و آماری پیچیده‌ای بر روی اطلاعات تصاویر ویدئویی هر یک از زون‌ها انجام می‌گیرد. این محاسبات و اندازه‌گیری‌ها، همه ازطریق پارامترهای کنترلی تعیین می‌شوند. توانایی سخت‌افزار در پردازش دیجیتال سیگنال موازی، این امکان را فراهم کرده است که پارامترها در محدوده‌ای تنظیم شوند که امکان آشکارسازی دود را از دود ضعیف با سرعت گسترش پایین تا دود بسیار غلیظی که به سرعت همه جا را فرا می‌گیرد، فراهم آورند.

زمانی که از روی اطلاعات تصاویر ویدئویی، اندازه‌گیری‌ها انجام گرفت، مجموعه‌ای از قوانین کمک می‌کنند تا تعیین شود، تصاویر مذکور شامل نشانه‌هایی از دود یا آتش هستند یا خیر. این قوانین را می‌توان به گونه‌ای تنظیم کرد که متناسب با کاربردهای مشخصی، الگوریتم آشکارسازی موفق و قدرتمندی را ایجاد کنند.

ادامه دارد…

منبع: ماهنامه مهندسی حفاظت از حریق

دیدگاه‌ها ۰

*
*