کنترل پنل اعلام آتش سوزی (حریق) متعارف

کنترل پنل اعلام آتش سوزی (حریق) متعارف

این کنترل پنل ۸ زون قابل ارتقاء (تا ۱۶ زون)، دارای استاندارد ۴/ ۲- EN54 از لابراتوار EVPU اروپا می‌باشد. لازم به ذکر است، در این پنل‌ها، هر زون توانایی پشتیبانی از ۳۲ عدد آشکارساز آتش (حریق) و تعداد نامحدودی شستی را دارا است. داشتن محفظه پلاستیکی، با سایز مناسب و سبک، نصب این پنل را آسان نموده و عموماً برای ساختمان‌های مسکونی و یا اداری کوچک یا متوسط مورداستفاده قرار می‌گیرد.

مدل MAG8 Plus علاوه بر قابلیت‌های عمومی، ماژولار نیز می‌باشد. به گونه‌ای که تمامی قطعات پانل کنترلی به شکل مجزا طراحی گردیده و در هنگام خرابی هر یک از قطعات، می‌توان قطعه معیوب را به سادگی و در کمترین زمان ممکن تعویض کرد. یکی از مزایای ماژولار بودن، امکان اضافه کردن بردهای توسعه خروجی آژیر، رله و زون می‌باشد که در نهایت سبب افزایش خروجی، رله و زون تا ۱۶ عدد می‌شود. از مزایای دیگر، داشتن رله خطا جهت اعلام خطا در بخش مانیتورینگ پنل است. رله آلارم، زمان تشخیص آتش یا دود، توسط آشکارساز، رله را تحریک و سبب اعلام آلارم خواهد شد.

یکی از قابلیت‌های بسیار خوب پنل MAG8 Plus که سبب صرفه‌جویی در هزینه می‌شود و می‌توان به آن اشاره کرد، استفاده از یک پنل دیگر به عنوان تکرار شونده در کنار پنل اصلی می‌باشد. این قابلیت کلیه اطلاعات مربوط به پانل اصلی را به محیطی دیگر انتقال می‌دهد. این روش برای محیط‌های وسیع و دارای پراکندگی سازه‌ها توصیه می‌شود. پنل دوم که به slave نیز معروف است، برای نظارت، آژیر و کنترل از یک نقطه دیگر کاربرد دارد و سبب سهولت در نظارت برای کاربران خواهد شد. برای نمونه می‌توان در فاصله ۱۰۰۰ متری از کنترل پنل اصلی، چنین پانلی را تعبیه کرد تا از دو نقطه مختلف، اعضاء بتوانند محیط را نظارت و کنترل کنند.

  • ماژول ثبت وقایع، یکی دیگر از ویژگی‌های ممتاز این پنل می‌باشد که به کاربر این امکان را می‌دهد تا بتواند تا ۵۱۰ رویداد را ضبط و مشاهده کند (تا ۱۶ عدد زون به صورت جداگانه، عمل می‌کند).
  • ماژول MR8 جهت افزایش رله در پانل MAG8Plus : این ماژول ۸ عدد رله تغییر حالت را در خود جای می‌دهد. به گونه‌ای که برای Zonal کردن MAG8 Plus نیاز به دو عدد MR8 است. لازم به ذکر است، ماژول‌های MR8 و تکرار شونده را می‌توان با هم به پانل MAG8 Plus نصب کرد.
  • Zonal (برای هر زون آژیر مستقل تعریف شود).
  • عملکرد این ماژول بدین شکل است که اگر در زون یا زون‌هایی، آلارم آتش (حریق) رخ دهد، رله مربوطه تغییر حالت داده و روی ON سوییچ می‌کند.
  • ماژول MAG logger یا ML: ماژولی است جهت نظارت و ثبت وقایع. این ماژول دارای حافظه غیر فرّار بوده و دارای یک ساعت واقعی، که از باتری خودش تغذیه می‌شود.
  • ماژول MS 4 : افزایش‌دهنده خروجی‌های آژیر. سبب افزایش چهار خروجی به پانل MAG8 Plus می‌شود. طبق استاندارد و جهت سریع پیداکردن خروجی و محل در حال اشتعال، باید هر زون مربوط به خروجی هم شماره‌اش باشد. برای نمونه زون نخست مربوط به سیرن نخست، زون دوم مربوط به سیرن دوم و …
  • ماژول ME 4 : این ماژول که افزای شدهنده ۴ زون است، به پانل MAG8PLUS توانایی رسیدن به پانل ۱۲ و ۱۶ زون را خواهد داد.

 

منبع: ماهنامه مهندسی حفاظت از حریق

دیدگاه‌ها ۰

*
*