محصولات کشف و اعلام حریق جنرال الکتریک

معرفی محصولات کشف و اعلام حریق جنرال الکتریک

در این مطلب به معرفی محصولات کشف و اعلام حریق جنرال الکتریک می‌پردازیم. با ما همراه باشید…

 کنترلر هوشمند مدولار با قابلیت شبکه شدن

هدف اصلی این کمپانی همواره ایجاد سیستم‌های ایمنی، حفاظتی و کنترل هوشمند ساختمان بصورت ملموس بوده است که در راه نیل به این هدف با معرفی تابلوی کنترلی EST3 تحولی انقلابی در فناوری سیستم‌های ایمنی، حفاظتی و کنترل ساختمان بوجود آورد. طراحی مدولار این سیستم اجازه استفاده از آنرا بصورت یک مرکز کنترل حریق بصورت مجزا و یا یک سیستم مجتمع بسیار پیشرفته با برقراری ارتباط یکپارچه بین سیستم‌های مبارزه با حریق، کنترل تردد، حفاظتی و دوربین مدار بسته، صوتی و اینترکام و همچنین کنترل و مانیتورینگ ۰۰۰ / ۱۶۰ نقطه آدرس‌پذیر در شبکه‌ای شامل ۶۴ نود و بطول ۹۰ کیلومتر، میسر ساخته است. مزایای دیگر این سیستم؛ کاهش هزینه‌ها از طریق هم افزایی بین سیستم‌ها، پیشرفته‌ترین فناوری اعلام حریق در جهان با زمان پاسخ‌دهی ۳ ثانیه‌ای، کنترل ورود و خروج افراد و کنترل سطح دسترسی، کنترل گشت‌های نگهبانی، امکانات صوتی پیشرفته دیجیتال ۸ کاناله ترکیبی، برقراری شبکه با اولویت‌های متعدد (Multiple Priority Network) برقراری ارتباط از طریق فیبر نوری در فواصل زیاد، قابلیت تطبیق با دامنه وسیعی از پروتکل‌های ارتباطی از قبیل BACnet ، Modbus ، Fibus Profibus ، Controlnet ، SMC ، RS485 ، RS232 و … جهت برقراری ارتباط با سیستم‌های PLC , F&G , ESD , DCS , BMS و … ، نرم‌افزار گرافیکی نقش هخوانی، میمیک پانل، برنامه‌ریزی مستقل برای هر سنسور، ثبت وقایع و چاپ گزارش اتفاقات بصورت روزانه، پذیرش مراکز کنترل و مانیتورینگ متعدد، توانایی استفاده از سیم‌های معمولی و بدون شیلد به علت عدم نویزپذیری از محیط و در نهایت قابلیت کاربری آسان توسط افراد غیرمتخصص پس از نصب می‌باشد.

 

کنترلر هوشمند مدولار اعلام و اطفاء حریق کاربردی

 این تجهیز بهترین راهکار برای راه‌اندازی، بهره‌برداری و نگهداری آسان است. ساختار مدولار ترکیبی، قابلیت پذیرش همزمان لوپ‌های تجهیزات آدرس‌پذیر هوشمند و آدرس‌پذیر آنالوگ (تا ۸ لوپ) و زون‌های متعارف (تا ۴۸ زون)، برنامه‌ریزی مستقل برای هر سنسور، استقرار مراکز کنترل سیستم اطفاء حریق اتوماتیک در مدار لوپ، شبکه همگن با تکرارکننده‌های محلی، برقراری ارتباطات ضروری و تلفن به آتشنشانی- پلیس و … ، یکپارچه شدن با سایر سیستم‌های حفاظتی و تأسیساتی شامل: دوربین مداربسته، اطفاءحریق، هوارسانی، دمپرها، BMS و … ، نظارت و کنترل عملکرد سیستم اسپرینکلر (Sprinkler)، ثبت وقایع و چاپ گزارش اتفاقات بصورت روزانه، سه روش برنامه ریزی (اتوماتیک توسط خود دستگاه، از طریق صفحه جلوی دستگاه، از طریق رایانه)، از مهمترین قابلیت‌های این فناوری می‌باشند.

 

کنترلر اعلام و اطفاء حریق متعارف

 راه‌حلی اقتصادی و موثر برای کشف و اطفاء حریق در انواع ۳ ، ۵ و ۱۰ زون، با قابلیت پذیرش تکرارکننده‌های محلی، برقراری ارتباط تلفنی در موارد لزوم، تعاریف مختلف برای هر زون، رله‌های محلی برنامه‌پذیر و برنامه‌ریزی از طریق صفحه اصلی دستگاه.

 

نرمافزار گرافیکی نقش هخوانی و مرکز مانیتورینگ کلی GUI

 نرم افزار گرافیکی نقش هخوانی این قابلیت را ایجاد می‌نماید که با هر اتفاق و یا تغییر وضعیت در المان‌های سامانه موردنظر نقشه‌های محل اتفاقات رخ داده بصورت گرافیکی و بطور اتومات یک بر روی صفحه نمایش رایانه نشان داده شده و ناحیه مذکور بصورت واضح بر روی صفحه نمایش تغییر وضعیت می‌دهد.

امکان بزرگ‌نمایی نقشه‌ها، طبقه‌بندی آنها، ایجاد نقشه‌های تو در تو بصورت نامحدود و همچنین ایجاد فایل‌های صوتی متناسب با اتفاق رخ داده بصورت نامحدود از ویژگی‌های بارز این نرم‌افزار می‌باشند. قابلیت ویژه یکپارچه شدن این نرم‌افزار با سیستم دوربین مداربسته، امکان مشاهده همزمان محل حادثه را نیز میسر ساخته است. استفاده از این نرم‌افزار سرعت نقش هخوانی و پیدا نمودن محل واقعه توسط اپراتور را تسریع نموده و در جلوگیری از خسارات جبران‌ناپذیر بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

 

دتکتورها و تجهیزات اعلام حریق هوشمند آدرس‌پذیر

 این تجهیزات دارای میکروپرسسور و انتگرال‌گیر داخلی است که باعث حذف خطای کاذب می‌گردد. نویزپذیری از محیط بسیار پایین بوده و امکان استفاده از سیم‌های معمولی بدون شیلد را میسر می‌سازد. آدرس‌پذیری الکترونیکی، وجود منطق حذف خطای کاذب، حساسیت قابل تنظیم، جبران اتوماتیک تغییرات شرایط محیطی، ثبت وقایع رخ داده، خودآزمائی و عیب‌یابی خودکار و سریع‌ترین زمان تشخیص و اعلام حریق از ویژگی‌های برجسته این ادوات بوده و انواع دتکتورها با قابلیت تحلیل زمانی و سرعت بالا در تشخیص از مشخصات بارز این سری می‌باشد.

هر دتکتور مجهز به یک ریزپردازنده بوده و تشخیص حریق با تکیه بر قابلیت‌های پردازشی ریزپردازنده، اجرای الگوریتم‌های پیچیده پردازش سیگنال و اعمال الگوهای زمانی مرتبط با حریق در داخل دتکتور صورت گرفته و اطلاعات نهائی و نه اندازه‌گیری‌های لحظه‌ای، به تابلو مرکزی ارسال می‌گردد. این امر موجب کاهش ترافیک مخابراتی بین تابلو کنترل مرکزی و دتکتورهای هوشمند می‌گردد که باعث کاهش حساسیت به نویز مخابراتی گشته و امکان استفاده از سیم و کابل‌های معمولی بدون شیلد را میسر و نهایتاً اجرای عملیات سیم‌کشی را سریع و کم هزینه می‌نماید.

مدار لوپ این تجهیزات، توانایی پذیرش تعداد ۲۵۰ عدد از انواع دتکتورهای دودی فتوالکتریک، دودی یونیزاسیون، حرارتی، حرارتی حساس به تغییرات دما، ترکیبی (فتوالکتریک-حرارتی)، ترکیبی (فتوالکتریک- یونیزاسیون-حرارتی)، شستی و رنج گسترده‌ای از ورودی و خروجی‌های آدرس‌پذیر هوشمند را دارا می‌باشد.

 

دتکتورها و تجهیزات اعلام حریق آنالوگ آدرس‌پذیر

 در این دتکتورها، سنسور مربوطه در هر لحظه مقدار عامل تحریک را به صورت یک پدیده آنالوگ دریافت نموده و با استفاده از مبدل آنالوگ به دیجیتال آن را در قالب مقادیر دیجیتال به تابلو مرکزی منتقل می‌نماید. تابلو مرکزی پس از دریافت مقادیر دیجیتال از هر دتکتور، آن‌ها را پردازش و چنانچه اطلاعات دریافتی معرف وجود شرایط پیش حریق یا حریق باشد، آن را با مشخص نمودن آدرس دتکتور اعلام می‌نماید. دسترسی سریع به محل حریق و همچنین اعلام خصوصی شرایط پیش‌حریق به اپراتور، از مزایای این تجهیزات می‌باشند. مدار لوپ این تجهیزات، توانایی پذیرش تعداد ۱۲۷عدد از انواع دتکتورهای دودی فتوالکتریک، دودی یونیزاسیون، حرارتی، حرارتی حساس به تغییرات دما، ترکیبی دودی-حرارتی، آژیر، استر بلایت، شستی و ورودی و خروجی‌های آدرس‌پذیر را دارا می‌باشد.

 

دتکتورها و تجهیزات اعلام حریق متعارف

 گزینه‌ای اقتصادی جهت کشف و اعلام حریق- عملکرد این تجهیزات به صورت متعارف (زون) می‌باشد. دتکتورهای متعارف، ساده‌ترین نوع دتکتور می‌باشند و در حالت عادی عملکردی مشابه یک اتصال الکتریکی باز دارند. چنانچه عامل تحرکی آنها مثل درجه حرارت، از آستانه مشخصی بیشتر شود، از اتصال الکتریکی باز به اتصال الکتریکی بسته تغییر حالت می‌دهد. این امر باعث تغییر شدید جریان عادی مدار مربوطه شده و تابلو کنترل متوجه هشدار اعلام حریق می‌گردد. باید توجه نمود که چون تعدادی دتکتور در حالت موازی در یک ناحیه یا زون قرار گرفته‌اند، تابلو پس از دریافت هشدار اعلام حریق ، فقط می‌تواند اعلام حریق را در ناحیه یا زون معینی اعلام نماید و نمی‌تواند دتکتور هشداردهنده و به تبع آن محل دتکتور را اعلام نماید.

 

هشداردهندهها و انواع سیگنالینگ

 پس از کشف شرایط خطر توسط کاشف (دتکتور)، انواع هشداردهنده‌ها عهده‌دار اعلام وضیت خطرناک در منطقه خطر و سایر مکان‌های لازم می‌باشند که باتوجه به وجود شرایط محیطی گوناگون، دارای انواع مختلفی از تجهیزات پیجینگ و هشداردهی دیداری و شنیداری شامل: بلندگو، آژیر، زنگ و سیرن، استرب لایت، بیکون، انواع سیگنالینگ و … جهت استفاده در محیط‌های داخلی، خارجی، صنعتی، ضدانفجار و … می‌باشند. در انتخاب نوع هشداردهنده، درنظرگرفتن شرایط محیطی جهت عملکرد هشداردهنده به نحو ایمن و بهینه بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

 

دیدگاه‌ها ۰

*
*